آپارتمان چیست

آپارتمان چیست

آپارتمانی :

آپارتمان ساختمانی است که از چند طبقه و واحد تشکیل شده و به همان تعداد خانواده های مختلف با خصوصیات اخلاقی متفاوت در آن ها زندگی می کنند. آپارتمان از مجموع چند واحد تشکیل شده که در مواردی نظیر ورودی اصلی، پارکینگ، حیاط و راه پله با هم مشترک هستند. میزان طبقات آپارتمان از 2 طبقه شروع می شود و تا چند طبقه ادامه دارد.

آپارتمان ها را به صورت مسکونی، اداری و تجاری می سازند و هر کدام با توجه به نمای خارجی و دکوراسیون داخلی دارای ویژگی های متفاوت هستند.

خانه های آپارتمانی « Apartment (Flats) » ، بخش عمده‌ای از مسکن شهری را تشکیل میدهند. خانه‌های آپارتمانی با توجه به اینکه در نواحی کم درآمد و یا پر درآمد احداث شوند، از نظر اندازه و نوع و میزان تنوع متفاوت خواهند بود. ساخت و ساز و طراحی صحیح ساختمان های مسکونی آپارتمانی راه حلی برای مشکلات مهم اجتماعی است .به همین دلیل شرایط مناسبی برای زندگی مردم ایجاد می شود.

ساخت ساختمان مسکونی شامل مراحل متعددی می‌شود که از خرید زمین و گرفتن مجوزها شروع شده و تا اجرای فضای سبز و محوطه سازی و زیباسازی ادامه پیدا می‌کند. اطلاع از مراحل ساخت خانه مسکونی و قیمت ساخت ساختمان برای آن دسته افرادی که خود برای ساخت زمین مسکونی خود اقدام می‌کنند یا برای ورود به بازار ساخت و ساز می‌خواهند اقدام کنند مفید است.

پروژه های مسکونی همواره دارای متقاضی بوده که چنانچه به درستی و بر اساس اصول انجام نشوند، زندگی افراد بسیاری را به خطر می اندازند. خوشبختانه تیم مجرب و حرفای “شهران سازه آفاق” کلیه پروژه های مسکونی را طبق ضوابط و قوانین مهندسی طراحی کرده و بر اساس نظر و سلیقه مصرف کننده نهایی آن را اجرا می کند. شما عزیزان می توانید طراحی و اجرای پروژه های خود را به”شهران سازه آفاق” بسپارید و با خیالی آسوده در انتظار نتیجه کار باشید.

برای نمونه آپارتمان ها :

ویژگی های طراحی مجتمع مسکونی آپارتمانی 52 واحدی:

مجتمع های مسکونی وقتی که در طبقات طراحی می شوند طراح باید به فکر حل کردن سیرکولاسیون و نحوه ارتباطات عمودی در پلان و فرم بنا باشد این پروژه ۵۲ واحدی دارای طبقه زیرزمین به عنوان پارکینگ و یک طبقه کیلوگرم به عنوان لابی و طبقه همکف می باشد دسترسی از پارکینگ به سایر طبقات و همچنین از طبقه همکف به عنوان لابی و فضای پخش کننده به تمام بخش ها از طریق یک راه پله اصلی و یک آسانسور شکل می گیرد همانطور که بیان شد در هر طبقه هم ۴ واحد متنوع در چهار جهت اصلی طراحی شده اند که سعی شده است با دید و منظر و نور مناسب بهترین واحد مسکونی در این طبقات طراحی شود.

سایت پلان معماری :

طراحی در مقیاس محله برای آپارتمان مسکونی یکی از اهداف اصلی این آپارتمان می باشد که برای تامین نیاز فضای آزاد در این پروژه سعی شده است که فضای لنداسکیپ و محوطه برای این آپارتمان طراحی شوند. به گونه ای که فضای بازی کودکان و همچنین استفاده از نشستن در فضای باز هم به آیتم های طراحی محوطه اضافه شده است.

طبقه زیرزمین:

اصول طراحی طبقات منفی و زیر زمین در آپارتمان های مسکونی یکی از مهم ترین و فنی ترین بخش های طراحی مجتمع های مسکونی بگونه ای که در این پروژه هم طبقه منفی و زیر زمین به پارکینگ اختصاص دارد تاکید کرد که با یک رمپ مناسب به داخل پارکینگ مجتمع دسترسی پیدا کرد ارتباطات هم از سمت پارکینگ به طبقات بالایی با استفاده از آسانسور و راه پله اصلی صورت می گیرد همچنین طراحی پارکینگ با استفاده و اصول طراحی مهندسی و فنی صورت گرفته است.

طبقه همکف

طبقه همکف در این آپارتمان هم به مانند طبقه زیر زمین طراحی شده است و به آپارتمان اختصاص دارد با این تفاوت که در این طبقه به دلیل فضای بیشتر در اختیار انبارهایی هم برای هر واحد اجرایی شدن یکی از نیازهایی که واحدهای مسکونی برای فضاهای انباری پیدا می کنند از نیازهای اساسی که به دلیل طراحی مدرن طبقات امکان تعبیه انبار در واحدها نموده و این فضاها در طبقه همکف طراحی شده اند در ضمن علاوه بر این دسترسی های اصلی ساختمان هم در طبقه همکف صورت می گیرد.

توضیحات مختصر

در این محصول قصد داریم یک پروژه طراحی آپارتمان مسکونی ۸ واحده را برای مخاطبین شهر معمار قرار دهیم و آن‌را بررسی نماییم. این مجموعه ۴ طبقه دارد و همانطور که گفته شد ۸ واحد را در خود جای داده است. یعنی هر طبقه دارای دو واحد مسکونی می‌باشد. ورودی هر واحد به خوبی تعریف شده و فضاهای عمومی و خصوصی از هم مجزا شده‌اند. هر واحد دارای دو عدد اتاق خواب است. آشپزخانه‌ها در هر واحد دارای آشپزخانه کثیف (مطبخ) نیز هستند. سازه مورد استفاده در این پلان فلز است. تفاوت اسکلت فلز و بتن در نوع مصالح و اجرای آن‌ها می‌باشد.

مدارک موجود در فایل پروژه آپارتمان مسکونی ۸ واحده

۱. پلان طبقه همکف (پلان اندازه‌گذاری)

۲. پلان تیپ طبقات (پلان مبلمان)

۳. پلان شیب‌بندی بام

۴. مقطع A-A

۵. نمای جنوبی

تماس با سایت